Search

Jo and Phil are Bungay GC champs

PUBLISHED: 12:29 18 June 2010 | UPDATED: 09:49 01 August 2010

Jo Moore (left) receiving the Championship Salver from Bungay & Waveney Valley GC Ladies’ President, Ann Cunningham.

Jo Moore (left) receiving the Championship Salver from Bungay & Waveney Valley GC Ladies' President, Ann Cunningham.

Bungay And Waveney Valley Golf Club's Championships saw both the Men's and Ladies' Championships were marred by rain.

However, many excellent scores were returned and the club champions for this year are Phil Vincent and Jo Moore.

Bungay And Waveney Valley Golf Club's Championships saw both the Men's and Ladies' Championships were marred by rain.

However, many excellent scores were returned and the club champions for this year are Phil Vincent and Jo Moore. Doug Read and Heather Wright won the Handicap Championship Trophies. It was the fourth year running that Jo Moore had won the Championship Salver.

Men's Results

Ronald Wightman Cup (Scratch, 36 holes): 1 Phil Vincent 144, 2 Peter Revell, 150, 3 Doug Muttit, 152.

Handicap Championship (Doug Mattocks Trophy, 36 holes), Division One: 1 Mike Hennessey (9) 134, 2 Peter Revell (7) 136, 3 Mark Sampson (13) 138 ocb. Division Two: 1 Greg Read (21) 131 ocb, 2 Steve Collins (16) 131, 3 David Smith (17) 137. Lowest gross (am) Phil Vincent 69, (pm) Phil Vincent 69. Lowest nett (am) Ben Beaugeard (10) 63, (pm) Ron Macfarlane (15) 66.

Ladies' Results

Ladies' Club Championship Salver (Scratch ,36 holes): 1 Jo Moore 162, 2 Chris Jamieson 169, 3 Heather Wright 172.

Club Championship Cup (Handicap, 36 holes): 1 Heather Wright (16) 140, 2 Jo Moore (10) 142, 3 Margaret Attlee (20) 144. Lowest gross (am) Jo Moore 79, (pm) Jo Moore 83. Lowest nett (am) Jo Moore (10) 69, (pm), Heather Wright (16) 69.

Mary Rowan Rosebowl (18 holes): 1 Sonja Page (17) 74, 2 Kate Wolfe (20) 76 ocb, 3 Frances Wilson (27) 76.

Mortimer Hospital Cup: Winner Peter Christian (3 holes up).

Division One: 1 Roger Moore (10) 2, 2 Roy Hughes (10) 2, 3 Derek Flatt (14) 1.

Division Two: 1 Peter Christian (15) 3, 2 Ken Hiller (15) 2, 3 Stave Bailey (21) 2.

Ladies

June Occasional Stableford, Division One: Jane Wharton (13) 37 pts, 2 Jane Cadge (13) 35, 3 Anne White (16) 35.

Division Two: 1 Melanie Dodd (28) 37, 2 Suzanne Potter (22) 35, 3 Stephanie Goulter (28) 25.

Division Three: 1 Carol Maycock (34) 34, 2 Beryl Ra-Bett (29) 34, 3 Susan Tomkins (33) 33.

Rookery Park Seniors v Bungay Veterans - at Rookery Park.

Scores (Bungay names first)

Rob Holmes (capt) and Tony Pretty lost to Ian Dawson (capt) and Mike Bryan 1 down, Peter Christian and Trevoe Bond beat Ivan Carver and Fred Bush 1 up, John Wilks and Mike Kudar lost to Bryan Holder and Albert Robertson 6 and 5, John Cavilla beat Alan Hubbard and Peter Mayn 6 and 4, Mike Prior and Pat Smith beat Ron Rushmere and Mike Hewett 3 and 2, Steve Wright and Mike Root beat Robbie Long and Cyrus Edwards 5 and 3, Brian Richardson and Rob Meli beat Bernie Allen and Mike Beaumont 5 and 3, Richard Coles and Ken Gollop lost to Peter Clappison and Tony Wakefield 3 and 2. Match result: Rookery Park 3, Bungay 5.

Most Read

Most Read

Latest from the Beccles and Bungay Journal

Hot Jobs

Show Job Lists